Czy w dzisiejszych czasach wolno nazwać teatr jako rozrywka?. Współczesny widz nastraja się na „tu” i „teraz”. Nie ma jakiejkolwiek możliwości na rozkwit uczuć i refleksje. Akcja musi zachodzić błyskawicznie, odbiór jest jawnie przewijany na przyspieszeniu. Pomyślmy zatem, czy jest w tej rzeczywistości w dalszym ciągu miejsce dla teatru? Co wysoka sztuka jest w stanie zaproponować współczesnemu odbiorcy? Jakie korzyści zapewnia sztuka teatralna?

Bezpośredni odbiór

Oglądając spektakl masz kontakt z realnym widokiem. Na scenie grają aktorzy w czasie rzeczywistym. Mimo, że przedstawienie dzieje się według scenariusza, to w każdej inscenizacji spostrzegasz kompletnie różną kreację. Aktor przyjmując swoją rolę tworzy postać bardzo indywidualnie. To w związku z tym właśnie na deskach teatru masz okazję oceny prawdziwej kunsztu aktorskiego, tego rzemiosła, które jest zakorzenione dogłębnie w talencie. Tu aktor musi sam przeżyć swoją rolę. W rezultacie nawet przy tym jednakowym scenariuszu, reżyserii i obsadzie sztuka teatralna powoduje ekscytacje i nastroje o rozmaitym nasileniu. Na inscenizację wpływają wszyscy uczestnicy przedstawienia. Zaangażowanie reżysera, aktorów scenarzystów i widzów nigdy nie dają się oddtworzyć w tym samym odbiorze. Nawet będąc na tej samej sztuce po raz wtóry poniosą cię absolutnie inne doznania.

Emocje, które trwają

Jednym z największych walorów sztuki teatralnej jest poruszenie widza do głębi. Potężne uczucia generują się nie tylko podczas samego oglądania spektaklu, lecz również pozostają z widzem na dłużej. Znakomita , poruszająca gra aktorska utrwala się w pamięci i rozwija refleksje i uczucia. Obojętnie, czy oglądasz komedię, czy tragiczną historię bez happy endu. Obcowanie z teatrem po prostu zmusza do zadumy, do zatrzymania się i zestawienia sztuki z rzeczywistością. Teatr pozwala dostrzegać i przeżywać otoczenie w nowy, czasem o wiele bardziej prawdziwy sposób. Bardzo często ekscytacje uwolnione przez sztukę teatralną pozwalają zrozumieć lepiej innego człowieka, pojmować płynność, czar oraz czerpać ze świata inspirację.

Kontakt z wybitną sztuką

Pójście do teatru to szczególna sposobność, ażeby zgłębić literaturę najwyższych lotów. Prezentacja wyśmienitej sztuki wymaga sporo poświęcenia oraz pracy wszystkich współtwórców spektaklu. W repertuarze tym samym mieszczą się starannie wyselekcjonowane dramaty, ażeby odbiorca miał możliwość poznać najwspanialsze dzieła. Stały bywalec teatrów często pojawia się na premierach, chce na bieżąco poznawać nowe sztuki. Wielu amatorów teatru pragnąc najbardziej wzniosłych wrażeń, czyta recenzje cenionego krytyka teatralnego: https://jacekwakar.pl. To niezwykle wartościowe rozwiązanie, ponieważ funkcją krytyka jest właśnie kształtowanie opinii o przedstawieniu. Krytyka teatralna zajmuje się weryfikowaniem twórczości teatralnej pod względem jej zgodności z kanonami sztuki jak również z utrzymującą się w określonym czasie estetyką. Dobry krytyk teatralny potrafi określić pewien bezstronny standard, wedle jakiego widz może dokonać subiektywnej oceny. Należy zaakcentować, że to ze względu na krytykę teatralną multum wybitnych dzieł literackich zostało zaprezentowanych bardzo szerokiej publiczności. Dobre oceny krytyków gromadzą uwagę widzów znakomitej sztuki i nie dopuszczają, by o niej zapomniano. Powinno się wobec tego poszukując spektakularnych przeżyć, znaleźć rzetelną recenzję sztuki i wybrać się na przedstawienie teatralne.