Jednostki służby zdrowia często szukają sposobów na zmniejszenie kosztów a także podniesienie efektywności. Dlatego też wiele z nich dopuściło projekty ponownego wykorzystania sprzętów, które pozwalają im na serwisowanie urządzeń medycznych z wykorzystaniem używanych podzespołów zamiast nowych.

Jeżeli pracujesz z urządzeniami medycznymi, prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że mogą one być kosztowne. Średni koszt pojedynczego egzemplarza sprzętu diagnostycznego to kilkaset tysięcy zł. Nawet drobne naprawy tych maszyn mogą kosztować każdorazowo kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z tego powodu dużo szpitali i klinik zaczęło szukać pracowników, firm i instytucji które zdołają wspomóc we wdrożeniu procedur wykorzystania używanego sprzętu medycznego. Z uwagi na to na rynku pojawiły się pierwsze firmy zajmujące się zawodowym obrotem częściami zamiennymi do sprzętu medycznego. Zdobywają sprzęt z drugiej ręki lub części zamienne, demontują go na podzespoły, weryfikują je, konserwują oraz zabezpieczają do dalszego użycia. Podzespoły sprzętu medycznego nie zużywają się w tym samym tempie wskutek tego w używanym tomografie, rezonansie albo innym sprzęcie do medycznego obrazowania cyfrowego większość części może być w świetnym stanie i po profesjonalnym sprawdzeniu może bezpiecznie posłużyć w naprawie innego instrumentu.

Zapotrzebowanie rynku medycznego na używane podzespoły do urządzeń obrazowania cyfrowego (used medical equipment parts).Sprzęt do obrazowania cyfrowego to ciągle rosnąca część rynku. Jednak wraz z postępem i rozrostem rynku, istnieją pewne części wykorzystywane w takim sprzęcie, które trudniej znaleźć. W konsekwencji, ludzie szukają używanych komponentów, aby upewnić się, że mogą dotrzymać kroku zapotrzebowaniu. To ukształtowało rynek używanych części do sprzętu do cyfrowego obrazowania medycznego. Używane części komputerowe dla cyfrowego sprzętu obrazowania są w wielu przypadkach w wyśmienitym stanie i są wycenione na ułamek ceny nowych części. Są one także łatwe w montażu i częstokroć mogą być odnawiane albo serwisowane bez żadnych kłopotów. Znaczy to, że istnieje rosnące zapotrzebowanie na używane części do sprzętów medycznych, co implikuje, że pojawiło się też coraz większe zapotrzebowanie na firmy, mogące kompetentnie te komponenty pozyskiwać.

Tomograf, rezonans, rentgen, endoskopy, ultrasonografy - czy każdy sprzęt można naprawić? Mnóstwo urządzeń do obrazowania diagnostycznego jest przewidzianych jako modułowe, umożliwiając wymianę komponentów w razie potrzeby, a w niektórych przypadkach też reperację podzespołów. To samo tyczy się endoskopów i rezonansów magnetycznych, które konstruowane są, żeby przetrwać lata. Powinny być niemniej jednak okresowo serwisowane w celu zagwarantowania właściwego działania. Sprzęt jest zaplanowany tak, aby wymiana pojedynczych podzespołów nie oddziaływała na działanie pozostałych części. Mając więc dostęp do przetestowanych, choćby używanych części zamiennych zdołamy utrzymać urządzenie funkcjonującym i gotowym do działania przez długie lata.