Współczesne społeczeństwo coraz to uważniej kieruje atencję na różne odmiany terapii, zdolne zmienić jakość egzystencji i dobrostan umysłowy. Jedną z tych oryginalnych procedur, uzyskującą coraz to większą renomę, jest dogoterapia. To niepowtarzalna forma kuracji, jaka sprzęga w sobie bliskość człowieka z czworonogiem, gwarantuje wielki zakres pozytywnych skutków dla przeróżnych typów osób. Począwszy od dzieci z trudnościami w nauce po ludzi w starszym wieku, cierpiące na choroby przewlekłe, dogoterapia może być wielozadaniowym sposobem usprawniającym zdrowie umysłowe a także uczuciowe.

Człowiek i pies - relacja terapeutyczna

Przebieg dziejów dogoterapii dosięga antycznego Egiptu, kiedy psy były wykorzystywane do wsparcia w leczeniu rozlicznych przypadłości. Jednak to dopiero w minionych dekadach dogoterapia osiągnęła docenienie w sferze medycyny i psychologii. Obecnie czworonogi są używane w rehabilitacji tak samo w placówkach medycznych, jak i zbiorowościach pozamedycznych.

Terapia z psem - poznaj zalety

Procedury naukowe jednoznacznie zaręczają zalety wynikające z relacji z psem. Kynoterapia daje polepszenie nastroju, zmniejszenie zdenerwowania, wzmocnienie aktywności fizycznej jak również poprawianie umiejętności społecznych. Na dodatek towarzystwo czworonoga w trakcie rehabilitacji jest w stanie uruchamiać motywację do uczestnictwa w terapii jak również wykonywania reguł terapeutycznych.

Którego psa wybrać do dogoterapii?

W okresie dogoterapii znaczące okazują się cechy temperamentu psa. Delikatne usposobienie, pokojowe nastawienie, zrównoważona natura, cierpliwość a także pragnienie współpracy z człowiekiem oznaczają przewodnie elementy. Rasy czworonogów w szeregu przypadków selekcjonowane do funkcji terapeuty to między innymi Golden Retriever, Pudel (średni lub duży) oraz Cavalier King Charles Spaniel.

Dogoterapia - dla kogo jest skierowana, a kto powinien unikać?

Dogoterapia ma znaczne wykorzystanie w leczeniu rozlicznych schorzeń, jak na przykład autyzm, nadpobudliwość psychoruchowa, upośledzenie intelektualne, zaburzenia umysłowe, bądź choroby neurodegeneracyjne u ludzi w podeszłym wieku. Jakkolwiek występują także obostrzenia, takie jak fobia przed czworonogami, alergie na sierść i ślinę psów, skłonność do infekcji oraz mała odporność.

Kynoterapia, jako leczenie dla wszystkich, okazuje się jeszcze bardziej atrakcyjna i ceniona. Związek z psem, nie zaledwie jako metoda leczenia, lecz dodatkowo jako źródło radości i wsparcia, sprawia, iż ta opcja terapii staje może być dostępna dla każdego, kto oczekuje udoskonalenia trybu życia oraz dobrostanu umysłowego.